Jumpstyler

Akik ritmusra születtek

Kiskunmajsai,katolikus templom



A kiskunmajsai Római katolikus templomot 1743-ban kezdték építeni. Az elsõ változat vesszõbõl font, sárral betapasztott, ideiglenes építmény volt. Az állandóra szánt épület terméskõ alapú, téglából toronnyal ellátott kis templom, amelyet majd tíz évig építettek. Jelenlegi alapformáját 1809-ben érte el. A bõvítést késõ barokk stílusban kivitelezték. A hossza 50 m, szélessége 21 m. 1835-ben a tornyot 42 m magasságúra építették át. A jelenlegi orgonát 1908-ban építették be a helyére.

1805-ben kezdõdött el a bõvítése Rábel Károly kõműves mester vezetésével. 1809-ben fejezõdtek be a munkálatok. Ekkor alakult ki a templom mai mérete: 50 méter hosszú, 21 méter széles. 1817-ben Szondi István juhos gazda vásárolta meg a fõoltárképet. Schöfft József festõművész munkája Szűz Mária születését ábrázolja (1. sz. kép). Az õ alkotásai az 1819-ben készült mellékoltár képek is, melyek Nepomuki Szent Jánost és Szent István királyt ábrázolják. Ezután a keresztelõ medencét, padokat vásároltak, a padlót márványra cserélték és elkészült a toronyóra.


A szószék (1818-ból) Fischer Ágoston kecskeméti kõműves mester munkája. A fõoltárt 1827-ben Poros János nevű iparos átalakította. 1835-ben az alacsony tornyot 42 méter magasságúra emelték. 1903-ban a templom belsõ terét felújították, festését, aranyozását Tarcsa Lajos egri templomfestõ végezte el. Õ készítette a Szent Istvánt és Szent Lászlót ábrázoló színes üvegablakokat is. 1903 után, csak a második világháború befejezését követõen tudták a templomot újrafesteni. Malczik Károly és felesége, Pavlik Milada lengyel menekültek voltak és több templomot festettek a háború alatt Magyarországon, így a majsait is. 1945 telének beálltáig a szentély készült el, a templom festése 1946-ban fejezõdött be.



A festõművész házaspár a Szentháromságot és számos szép bibliai jelenetet ábrázolt a templom mennyezetén, köztük a Hegyi beszédet. Ennek a képnek az is érdekessége, hogy önmaguknak is emléket állítottak azzal, hogy a tömegben saját arcképüket is megfestették. 1975-ben Szombath Béla festõművész-restaurátor a fõoltárképet felújította.

A templombelsõ teljes rekonstrukcióját és a szentély átalakítását Perczel Dénes építészmérnök tervei alapján 1987-89-ben végezték el. Ekkor került sor a templom utolsó belsõ festésére.




A jelenlegi orgonát 1908-ban a Rieger gyár készítette 26 változattal. 1946-ban a pécsi Angster gyár új játszóasztallal látta el az orgonát. 1992-94 között történt az orgona legutóbbi átépítése Tóth József tervei alapján. A kivitelezés Moravcsik Vilmos váci orgonaépítõ mester és Tarnai Endre munkája.

Ekkor az orgona elektromos játszóasztalt kapott és 36 változatúra bõvült. Jelenleg 2 manuál és a pedálmű segítségével 2230 síp szólaltatható meg. Így Bács-Kiskun megye első 5 orgonája között van nagyságát és hangzását tekintve.


Mórahalomi Erzsébet gyógyfürdő




Fedett gyermekfürdő és szaunavilág

Az újonnan átadott fedett gyermekfürdőnek és szaunavilágnak köszönhetően mára az intézmény egy igazi családi fürdővé vált, egy olyan többgenerációs intézménnyé, ahol egész évben, a család minden tagja egyaránt gyógyulhat, pihenhet és kikapcsolódhat.

A speciálisan gyermekek számára tervezett, több mint 3 ezer négyzetméteres élményfürdő családcentrikus jelleggel került kialakításra.

A gyermekfürdő egyik fő eleme a többszintű kalandmedence, melyen helyenként csak szigeteken, lépcsőkarokon illetve hidakon lehet keresztüljutni és az élményelemek teljes tárháza – sodrófolyosó, vízesés fal, pezsgőpadok, dögönyözők, buzgárok, stb. – megtalálható benne. A gyermekfürdőt a két beltéri csúszda teszi igazán izgalmassá, amelyből az egyik kilép az épületből, majd újra visszakanyarodik a vízbe csobbanás előtt.

Fedett gyermekfürdő és szaunavilág / Kalandmedence és jakuzzi

A kisgyermekek számára perem- és akadálymentesen alakítottak ki medencét, amely egyenletesen mélyül 30 centiméterre, míg a bébik számára kialakított medence 0-15 centiméter közötti. Elhelyezésüknek köszönhetően az anyukák és apukák a jacuzziból tökéletesen ráláthatnak gyermekükre. A családcentrikus szemlélet jegyében játszóház, pelenkázó és teakonyha is helyet kapott az épületben.

Fedett gyermekfürdő és szaunavilág / Relax medence

Az országosan is egyedülálló szaunapark és a hozzá relax medencetér tökéletes kikapcsolódást nyújt a szülők, nagyszülők számára. A földszinti szaunavilágban a felnőtteket gőzkabin, finn-, aromaterápiás-, és infra szaunák, termálvizes relax medence, kneipp medence, csobbanó medence, valamint jégkása kút várja. A galéria részen rengeteg nyugágy és pihenőterület, valamint egy fürdőruha nélkül használható naturista szaunablokk található pezsgőmedencével, trópusi élményzuhannyal, infra-, és bio szaunával, valamint egy udvari orosz szaunával.


Mórahalomról

Mórahalom városa Csongrád megye egyik legfiatalabb települése. Móra Ferenc a "homokország" fővárosa jelzővel illette, talán nem is alaptalanul. Községi rangot 1950-ben kapott, várossá pedig 1989-ben vált. Mórahalom lakóit sokszor jellemzik a munka- és a vendégszeretet vonásaival. Ezek a tulajdonságok már az Ősökben is megvoltak és ezek segítik a jövő generációjának is elérni a szebb jövőt. Az itt élők már egészen kis koruktól is ragaszkodnak Mórahalom és a térség hagyományaihoz. A környéken élők erejét mindig is az összefogás és az egymásra figyelés adta.


Erzsébet fürdő

Az Erzsébet fürdő története az 1960-as évekig nyúlik vissza. Ekkor találták meg a helyi igen értékes termálvizet a 660 méter mélyre lefúrt kútban. Mórahalom első fürdőjére nem kellett sokat várni, hiszen 1964-ben Beszédes Kornél tervei alapján elkészült a téli-nyári használatra is alkalmas épület. Már ekkor 5 kád, 16 zuhany, belső medence és orvosi kezelő is a vendégek rendelkezésére állt. Az akkori hírek szerint, talán Mórahalmon merült fel először az ötlet, hogy a gyógyvíz kihasználásával egy falusi mozgásszervi gondozó központot hozzanak létre.

A következő nagy fejlesztés 1986-ban, Kószó Dezső adományával indulhatott meg. Ekkor készült el a szabványos méretű versenypályának is alkalmas sportmedence, így már Mórahalmon is lehetőség nyílt úszóversenyek rendezésére. 1999-ben majd 2000-ben is folytatódott a fürdő felújítása, ekkor azonban már tervezett keretek között. A tanmedence kialakítása mellett egy belső gyógymedence is kialakításra került ami tovább javította az ide érkező vendégek és betegek kiszolgálását.

2002-ben kapta meg hivatalosan a gyógyfürdő minősítést és ekkor került sor az Európai Uniós előírásoknak is megfelelő tisztító berendezés beszerelése is. 2003-ban a panzió mellé épült meg a melegvizes gyógymedence, 2004-ben pedig a családok kedvenceként csúszdás élménymedence és gyermekpancsolóval bővült Mórahalom fürdője.


Panzió

Mórahalom fürdője mellé szinte kötelező volt a vendégek szállását magas fokon ellátó panzió építése is. A nyitásra 2002. októberében került sor. 18 kétágyas zuhanyzós szobával és 2 négyágyas apartmannal várják a kedves vendégeket. A szolgáltatásokhoz természetesen hozzájárul a térítésmentes zárt parkoló is. Mivel az Erzsébet fürdő és a panzió gyakorlatilag összeépült, így az itt megszálló vendégek a kényelmes szállás mellett európai szintű gyógyászati szolgáltatásokban is részesülhetnek. A szállás mellet finom ételek és egy 25 fős konferenciaterem is vár a látogatókra.






































Weblap látogatottság számláló:

Mai: 1
Tegnapi: 1
Heti: 2
Havi: 2
Össz.: 5 277

Látogatottság növelés
Oldal: Programajanlo
Jumpstyler - © 2008 - 2025 - rohogogorcs.hupont.hu

A HuPont.hu segítségével a weboldalkészítés gyors! Itt kezdődik a saját weboldalkészítés!

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »